Mole w garderobie - jak się ich pozbyć?

Mole ubraniowe to naprawdę ogromny problem w wielu gospodarstwach domowych. Ich występowanie może skutkować całkowitym zniszczeniem ubrań w garderobie, szczególnie jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko. Chcesz poznać najskuteczniejsze sposoby walki z molami w garderobie? W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych wskazówek.

Czym są mole ubraniowe?

To motyle zaliczane do grupy molowatych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że na świecie znamy ok. 3000 gatunków tych szkodników. Najpopularniejszym jest mól włosienniczek, który pojawia się w szafach i garderobach. Sposób egzystencji moli ubraniowych jest podobny, jak w przypadku tych spożywczych. Larwy moli wyglądają jak typowa gąsienica i osiąga rozmiary maksymalnie do kilkudziesięciu milimetrów. Ich pożywieniem jest tkanina ubrań, a szczególnie: bawełna, wełna, naturalne futra, a nawet dywany. Co ciekawe, mole często pojawiają się tam, gdzie występuje sierść. Mole odzieżowe są w stanie spożyć nawet 30 kilogramów materiału w ciągu roku! Brak reakcji z Twojej strony na występowanie tego szkodnika w szafie może skutkować tym, że cała Twoja garderoba będzie nadawać się do wyrzucenia. Naturalne warunki do życia tych osobników to zacienione miejsca, w których jest sucho.

Skąd biorą się mole odzieżowe?

Nigdy nie miałeś problemu z molami w szafie, ale ostatnio zauważyłeś kilka osobników? Te szkodniki mogą pojawić się w garderobach poprzez przyniesienie nowej odzieży ze sklepu lub z lumpeksu. Jeśli nie zdecydujesz się natychmiast wyprać nowych rzeczy, narażasz się na ryzyko przeniesienia moli do szafy. Źródłem moli odzieżowych mogą być też meble kupione w sklepie lub od osoby prywatnej. Pamiętaj, że dorosłe osobniki nie niszczą Twoich ubrań, gdyż nie mają aparatu gębowego. Wszelkich zniszczeń dopuszczają się larwy, dla których tkaniny są podstawowym pożywieniem.

Mole odzieżowe w garderobie – sposoby zwalczania

Najskuteczniejszą metodą walki z molami ubraniowymi jest dbałość o czystość swoich rzeczy oraz regularne czyszczenie szaf i garderoby. Kilka zasad umożliwiających zapobieganie występowaniu moli ubraniowych to:

  1. Zawsze staraj się wyprać nowe rzeczy przyniesione do domu – w ten sposób skutecznie pozbędziesz się przyniesionych moli.
  2. Nigdy nie wrzucaj brudnej odzieży do szafy.
  3. Od czasu do czasu przeglądaj swoje rzeczy i wyrzucaj te, które zalegają już zbyt długo.
  4. Regularnie myj i odkurzaj pomieszczenia mieszkalne – szkodniki o wiele gorzej funkcjonują, jeśli w domu jest czysto.

Dobre domowe sposoby zwalczania moli ubraniowych to wystawianie odzieży na oddziaływanie niskich temperatur. To dobre rozwiązanie, szczególnie zimą. Larwy moli giną w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Dobrym sposobem na weryfikację problemu związanego z molami ubraniowymi oraz ocenę skali ich rozprzestrzenienia się są pułapki na mole. Możesz je kupić w DDDClean, a niektóre produkty dostępne w ofercie to:

  • VACO pułapka na mola ubraniowego – działa nawet przez pół roku, nie zawiera substancji biobójczych oraz jest wyjątkowo prosta w użyciu.
  • Pułapka na mole ubraniowe M-Trap – to doskonały wybór, szczególnie jeśli chcesz tylko monitorować obecność moli ubraniowych w szafie. Trwałość pułapki wynosi aż 36 miesięcy.
  • Sens pułapka na mole ubraniowe – to produkt bezwonny, bez insektycydów i środków chemicznych. Skutecznie działa przez 3 miesiące i jest w stanie złapać nawet kilkadziesiąt osobników.

Pułapki feromonowe to prawdopodobnie najlepszy sposób, aby wykryć mole odzieżowe w swojej szafie. Produkt, które będą przydatne w walce z molami odzieżowymi to:

  • Świeca dymna Dobol – to prawdopodobnie najskuteczniejszy produkt, który pozwoli na bezpieczne i ekspresowe pozbycie się moli ubraniowych z garderoby. To środek biobójczy, który jednocześnie jest bezpieczny dla ubrań.
  • VACO zawieszka na mole w żelu – efekt biobójczy w tym przypadku jest osiągany w ciągu 14 dni od czasu wywieszenia zawieszki. Skutecznie odstrasza mole ubraniowe z szaf.
  • VACO spray na owady – preparat szybki i prosty w użyciu. Możesz go użyć wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba pozbycia się moli ubraniowych. Opakowanie jest wyposażone w wygodny atomizer.

Pamiętaj o tym, aby działać możliwie szybko, gdyż te szkodniki powodują ogromne zniszczenia tkanin. Alternatywnie możesz przygotować roztwór octu z olejkiem lawendowym lub miętowym. To jednak tylko środek, który odstraszy ewentualnych intruzów z garderoby.

Kategoria: PORADNIKI, DEZYNSEKCJA

Śledź nas na Facebooku