Wszystkie bestsellery
  • Usługi DDD

  • OGÓLNOPOLSKA KARTA SENIORA

Kategoria: DEZYNFEKCJA

Aktywne filtry
DEZYNFEKCJA

DEZYNFEKCJA

Pandemia COVID-19 sprawiła, że dezynfekcja stała się terminem powszechnym, nie ograniczającym się już tylko do szpitali i gabinetów lekarskich. Istotne jest zrozumienie, na czym polega skuteczna dezynfekcja rąk oraz powierzchni, a także jakich pomyłek należy unikać podczas jej przeprowadzania. Dezynfekcję stosuje się nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale także w domach. Omówimy, jak efektywnie dezynfekować mieszkanie i jakie środki dezynfekcyjne są najskuteczniejsze.

Czym jest dezynfekcja?


Dezynfekcja to proces, który ma na celu eliminowanie drobnoustrojów, w tym ich form przetrwalnikowych. Proces ten różni się od czyszczenia, które choć usuwa niektóre mikroorganizmy, nie likwiduje ich wszystkich, lecz zmniejsza ich ilość do poziomu uznawanego za bezpieczny. Dzięki dezynfekcji powierzchni czy stosowaniu środków odkażających na skórze, zabezpieczamy się przed zagrożeniami dla zdrowia. Środki dezynfekujące efektywnie redukują obecność grzybów, bakterii, wirusów oraz pasożytów zarówno na przedmiotach, jak i na skórze. Efektywność dezynfekcji zależy od wybranej metody, rodzaju zwalczanych mikroorganizmów, czasu poświęconego na dezynfekcję oraz od warunków otoczenia. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym dezynfekcja różni się od sterylizacji i odkażania.

Czy dezynfekcja i sterylizacja to samo?


Często błędnie uważa się, że sterylizacja jest równoznaczna z dezynfekcją, jednak te procedury wyraźnie się od siebie odróżniają. Proces sterylizacji obejmuje eliminację wszelkich mikroorganizmów, włączając w to zarówno formy przetrwalnikowe zdolne do przetrwania w surowych warunkach, jak i formy wegetatywne. Wynikiem tego procesu jest osiągnięcie absolutnej jałowości badanej powierzchni. Natomiast dezynfekcja efektywnie likwiduje tylko formy wegetatywne mikroorganizmów, bez zapewnienia całkowitej eliminacji wszystkich patogenów. To implikuje, że sterylizacja jest metodą bardziej wszechstronną i efektywną niż dezynfekcja. Kluczowe jest rozróżnianie tych terminów, mimo ich pozornej funkcjonalnej analogii. Warto również wspomnieć o procesie odkażania, który charakteryzuje się redukcją mniejszej liczby mikroorganizmów niż dezynfekcja.


Sanitacja dłoni oraz oczyszczanie powierzchni - zasadnicze dywergencje.

W procesie sanitacji dłoni powszechnie stosuje się detergenty, antyseptyczne płyny lub żele specjalizowane do tej operacji. Kiedy obowiązuje nas obowiązek dezynfekcji kończyn? Przede wszystkim po korzystaniu z ubikacji, w trakcie porządkowania lub stykaniu się z zainfekowanym ekwipunkiem, przed spożywaniem posiłków, po kontakcie z krwią lub innymi materiami organicznymi. Rekomenduje się eliminację mikroorganizmów także przed zabiegami medycznymi, przed aplikacją oraz po zdjęciu jednorazowych rękawic oraz przed i po odwiedzinach u pacjenta. Istotnym aspektem jest zapewnienie, aby środki dezynfekcyjne były wyposażone w klarowne instrukcje dotyczące ich zastosowania. W przypadku dezynfekcji powierzchni stosuje się bardziej intensywne preparaty niż w przypadku dłoni. Środki te powinny zawierać wybielacz, rozrzedzony alkohol o koncentracji około 70%, nadtlenek wodoru (woda utleniona) lub fenol. Dezynfekcja pomieszczeń i sprzętów wymaga zawsze użycia rękawiczek, a po zakończeniu procedury należy natychmiast umyć dłonie.

Metody Dezynfekcji Domowych Powierzchni

Twoje mieszkanie także zasługuje na właściwe czyszczenie. Istnieje wiele różnorodnych metod dezynfekcji, gdzie kluczową rolę odgrywają środki bakteriobójcze. Oto sposoby dezynfekcji powierzchni:

  • Dezynfekcja termiczna: Realizowana jest przy użyciu gorącej wody lub pary, bezpośrednio oddziałującej na czyszczone przedmioty. Ta technika jest idealna do czyszczenia naczyń stołowych i sprzętu kuchennego.
  • Dezynfekcja chemiczna: Wykorzystuje środki chemiczne, które wymagają ostrożnego stosowania. Jedną z popularnych form tej dezynfekcji jest ozonowanie.


Jakie przedmioty w domu wymagają dezynfekcji? Głównie są to przedmioty używane do celów higienicznych, takie jak szczoteczki do zębów, umywalki, deski sedesowe, wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, a także przyrządy kuchenne (naczynia, urządzenia, blaty). Ważne jest również zadbanie o pomieszczenia, w których przebywała osoba chora, oraz o przedmioty, z których korzystała.

Pamiętaj, aby unikać powszechnie stosowanych środków i wybierać te bardziej unikatowe oraz stosować je z rozwagą.

Jakiego rodzaju środki dezynfekcyjne są najlepsze do stosowania w domowych warunkach?


W asortymencie dostępnych na rynku preparatów do dezynfekcji powierzchni znajdziemy różnorodne kompozycje. Wśród nich dominują produkty bazujące na wybielaczu, roztworze chloru, alkoholu etylowym w rozcieńczeniu, nadtlenku wodoru (inaczej znanym jako woda utleniona) czy fenolu. Alternatywą są także nasączone chusteczki dezynfekcyjne, które okazują się być nieocenione przy czyszczeniu mniejszych powierzchni. Warto też rozważyć samodzielne sporządzenie środka dezynfekującego – do tego celu nadają się ocet, soda oczyszczona, kwas cytrynowy oraz esencje olejków eterycznych. Ciekawostką jest, że nawet sam ocet może być skuteczny w procesie odkażania blatów kuchennych, zlewu czy elementów wyposażenia łazienkowego.

Śledź nas na Facebooku